Οριζοντιο menu

Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ-ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ:0-3

Παιδικό: Βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας!! Η παλιά αυτή ελληνική παροιμία περιγράφει πλήρως αυτό που συνέβη στο σαββατιάτικο παιχνίδι της ομάδας μας κόντρα στους μαχητικούς και φιλότιμους Σαλαμινομάχους. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει καθόλου την εικόνα των δύο ομάδων αλλά κι από την άλλη θα πρέπει να παραδεχτούμε πως η έλλειψη συγκέντρωσης τόσο στην τελική προσπάθεια όσο και στο κέντρο της άμυνας, έφεραν  την ομάδα μας στη δυσμενή αυτή θέση. Στο πρώτο ημίχρονο τα παιδιά έφταναν με ευκολία έξω από την αντίπαλη περιοχή, μιας και είχαν καλή κυκλοφορία μπάλας κυρίως από τον άξονα. Όμως η τελική προσπάθεια αλλά και ο αλτρουισμός ήταν τα στοιχεία που μας στέρησαν την πεμπτουσία του ποδοσφαίρου, το γκολ! Το ίδιο όμως δε συνέβη με την αντίπαλη ομάδα καθώς, με οδηγό τη θεά τύχη, ευτύχησαν να βάλουν δύο γκολ στις δύο μοναδικές επιθέσεις τους. Η ολιγόλεπτη ξεκούραση και οι απαραίτητες ανάσες του ημιχρόνου δεν ήταν ικανές να αλλάξουν την εικόνα στην απανάληψη καθώς είχαμε μία από τα ίδια. Απ' τα θετικά του αγώνα ήταν η καλή κυκλοφορία της μπάλας και η εναλλαγή των θέσεων χωρίς αυτή αλλά σίγουρα το πιο αρνητικό ήταν το γεγονός ότι κάναμε μονάχα δύο αξιόλογα σουτ σε όλο το παιχνίδι, ενώ είχαμε δημιουργήσει τις ευκαιρίες να κάουμε τουλάχιστον δέκα!! Αυτός ήταν και ο κυριότερος λόγος που το παιχνίδι τελείωσε στο 0-3. Δυστυχώς, έλειψε ακόμα και το πάθος, που σε προηγούμενους αγώνες απλά ...ξεχείλιζε. Παρόλα αυτά, η ομάδα μας δεν πτοείται, ίσα-ίσα θεωρούμε αυτόν τον αγώνα σαν μία πολύ καλή ευκαιρία να μάθουμε από τα λάθη μας και να εμφανιστούμε ακόμα πιο δυνατοί στον δεύτερο γύρο.