Οριζοντιο menu

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2011

ΔΟΞΑ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ:1-2

Στο ντέρμπυ κορυφής του ομίλου, η ομάδα του παιδικού επικράτησε της Δόξας Πειραιά εκτός έδρας με 1-2 σ' ένα χορταστικό ματς με πολλές φάσες, δυνατές μονομαχίες αλλά και πολλά ...νεύρα. Τα παιδιά ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι δημιουργώντας ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία όπου όμως βρέθηκαν απέναντι σ έναν πολύ καλό τερματοφύλακα, στον οποίο και η Δόξα οφείλει το γεγονός ότι δέχτηκε μόνο 2 γκολ. Το πάθος των παικτών μας ξεχείλιζε, περισσότερο από κάθε άλλη φορά, μιας και ήξεραν ότι έπαιζαν με τη μοναδική ίσως ομάδα που μπορούσε να τους κόψει το νικηφόρο σερί τους. Η ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μετά από ένα νταμαράζ χαμένων ευκαιριών, ευτύχησε να προηγηθεί με τον Τοπχαρα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Η αλληλοκάλυψη στην άμυνα αλλά και τα καταπληκτικά ρεφλέξ του Οικονόμου στέρησαν ένα γκολ από τον αντίπαλο και έτσι το ημίχρονο έληξε χωρίς άλλη αλλαγή στο σκορ. Αυτό που θα πρέπει να σημειώσουμε είναι πως το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλύτερο που έχει κάνει από την αρχή του πρωταθλήματος η ομάδα μας και αυτό ανάγκαζε όλους τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο να ξεσπούν σε χειροκροτήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα είχε την ατυχία, από ένα κόρνερ, να δεχθεί αυτογκόλ από τον Σεϊτανίδη, ο οποίος ήταν από τους κορυφαίους του αγώνα αλλά υπέπεσε στο ένα και ίσως μοναδικό λάθος του σε ολόκληρο το παιχνίδι. Τα παιδιά, όχι μόνο δε το έβαλαν κάτω, αλλά συνέχιζαν την πολιορκία στα αντίπαλα καρέ ώσπου ήρθε η φάση του πέναλτυ που κέρδισε παληκαρίσια και πανέξυπνα ο Ιμβριώτης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τοπχαρας και παρόλο που σκοράρε, ο διαιτητής λανθασμένα σφυρίζει επανάληψη καθώς χρέωσε στον αντίπαλο γκολκίπερ κίνηση πριν την εκτέλεση του πέναλτυ. Κάπου εκεί ...άναψαν τα αίματα. Θολωμένος από το συναίσθημα της καταφανέστατης αδικίας που ουσιαστικά αναιρούσε όλη την υπερπροσπάθεια των παιδιών, ο προπονητής της ομάδας μας, κος Τσαλατσάνης, κατευθύνθηκε προς το μέρος του διαιτητή, δίνοντας του δωρεάν ένα "σεμινάριο" επάνω στις εκτελέσεις των πέναλτυ. Η αλήθεια είναι πως ο διαιτητής φάνηκε να κατάλαβε το λάθος του όμως η απόφαση για επανάληψη είχε ήδη παρθεί. Αυτό όμως δεν επηρρέασε τον  Τοπχαρα να ξαναβρεί δίχτυα και να γράψει το τελικό 1-2 σε ένα ματς διαφήμιση για το ποδόσφαιρο της κατηγορίας. Η ομάδα μας έχει 5 νίκες σε 6 ματς και πλέον ο μοναδικός αντίπαλος της είναι μόνο ο κακός εαυτός της.